Objawy

Pierwszym objawem, który możesz zauważyć, to nocne „stepowanie” ptaków w gołębniku – to z powodu ptaszyńca kurzego. Kiedy wejdziesz na poddasze z latarką zauważysz ptaki „tupiące” najpierw jedną, a potem drugą nogą, czasami dziobiące swoje nogi, jakby coś je irytowało.

Objawy ogólne:

  • niepokój
  • nadmierne czyszczenie piór
  • trzepotanie piórami
  • podrażnienie skóry
  • utrata piór

Silne infestacje mogą powodować anemię, a nawet mogą doprowadzić do śmierci młodych osobników. Pasożyty te mogą również przenosić wirusa ospy i nosić zachodnie i wschodnie wirusy zapalenia mózgu, ponieważ żywią się więcej niż jednym gołębiem.

Na ogół zarażone gołębie wydają się osłabione i blade od krwiopijnych roztoczy, ponieważ roztocza powodują ciągłe podrażnienie i niepokój.

Cykl życiowy

Live cycle - image

 

Roztocza mają cztery etapy cyklu życiowego: jajo, larwa, nimfa i postać dorosła. Sześcionożne larwy roztoczy wylęgają się z jaj po okresie inkubacji. Po pełnym posiłku pasożytnicze roztocza zwierzęce i ptasie linieją i przekształcają się w nimfy o ośmiu nogach. Po drugim karmieniu i jednej lub więcej wylinkach rozwija się dorosły osobnik. Pełny cykl życia trwa do 7 dni. Dorosłe osobniki mogą przeżyć poza żywicielem przez 3-4 tygodnie (Loomis 1984).

Zakażenie

Zainfekowane ptaki wszystkich typów są nosicielami. Kiedy ptaki są trzymane lub transportowane w bliskim kontakcie ze sobą, roztocza łatwo przenoszą się z jednego żywiciela na drugiego. Możliwe jest także pośrednie przeniesienie pasożyta przez niedawno skażone wyposażenie.

Ptaszyniec kurzy żyje w szczelinach i zakamarkach wokół gołębnika. Żerują na gołębiach wieczorami i nocą. Zatem roztocza mogą łatwo pozostać niewykryte w ciągu dnia.

Diagnostyka zakażenia ptaszyńcem kurzym w hodowli gołębi

Oględziny piór gołębi ujawnią roztocza na piórach lub skórze. Umieszczanie pułapek (np. kłębków waty) w gniazdach wieczorem i usuwanie ich rano potwierdzi obecność ptaszyńca.

Aby właściwie sprawdzić, czy istnieje zakażenie ptaszyńcem kurzym, należy umieścić kłębki waty w misach lęgowych i na grzędach. Należy je zebrać rano, a następnie dokładnie sprawdzić pod kątem obecności ptaszyńca kurzego, jako że roztocza te mają tendencję do ukrywania się w wacikach.

Zwalczanie i leczenie zakażeń ptaszyńcem kurzym w gołębniku

W zależności od nasilenia inwazji, ptaszyniec kurzy może okazać się pasożytem niezwykle trudnym do zwalczenia. Ponieważ roztocza nie żyją na ptakach, ale wokół gołębnika, każde pęknięcie i szczelinę należy pokryć preparatem Dergall. Nowe ptaki lub ptaki powracające z wystaw lub wyścigów nie powinny być wpuszczane do gołębnika, chyba że zostaną przeleczone na wypadek występowania roztocza. Pomocne będą opryski całego gołębnika ze szczególnym uwzględnieniem ściółki.

Dowiedz się więcej

Standardowy proces zabiegu obejmuje oprysk gołębnika preparatem Dergall w obecności ptaków. Gołębie można pozostawić w gołębniku podczas aplikacji, ale należy pamiętać o przestrzeganiu szczegółowych zaleceń dotyczących przeprowadzenia zabiegu.

Należy pamiętać, że jednorazowy zabieg w gołębniku nie wystarczy do usunięcia silnej infestacji. Proces trzeba powtarzać co najmniej co 3-4 tygodnie, aby zapobiec ponownemu zakażeniu pasożytem. Zaleca się monitorowanie infestacji za pomocą opisanej powyżej metody pułapki z wykorzystaniem kłębków waty.