Morfologia

Ptaszyńce kurze to małe stawonogi, długość ciała osobników dorosłych waha się od około 0.6 to 0.8 mm, natomiast osobniki nasycone krwią mogą powiększyć ciało o 30%, osiągając długość około 1 mm.

Nimfy i osobniki dorosłe mają cztery pary nóg, podczas gdy niepobierające krwi, nieaktywne larwy są sześcionożne. Na krawędziach brzusznej strony ciała znajdują się przetchlinki (peritremae), funkcjonujące jako narządy wymiany gazowej i regulacji poziomu nawilżenia ciała roztocza.

Kolor ciała zależy od stopnia nasycenia pokarmem. Głodne okazy są białawe lub szarawe, natomiast te po pobraniu krwi stają się jasno czerwone lub rubinowe.

Wpływ ekonomiczny

Ptaszyniec kurzy jest najbardziej szkodliwym pasożytem kur niosek na całym świecie. Straty ekonomiczne spowodowane inwazją ptaszyńca wpływają w sposób istotny na opłacalność hodowli. Konsekwencje infestacji roztoczem w hodowli kur niosek to przede wszystkim wzrost współczynnika wykorzystania paszy (FCR), spadek produkcji jaj, wzrost liczby jaj o obniżonej jakości, immunosupresja prowadząca do wzrostu zachorowań oraz upadków zwierząt. Szacuje się, że koszty zwalczania ptaszyńca kurzego w Europie oraz straty produkcyjne z nim związane wynoszą 130 mln EUR rocznie. Oprócz wpływu na zdrowie i dobrostan kur, inwazja roztoczy stwarza również zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na rolę D. gallinae jako wektora chorób odzwierzęcych, co ma wpływ na ludzi, którzy mieszkają w okolicy hodowli drobiu lub w nich pracują.

Przejdź do zabiegu