Zabieg

Zalecenia:

  • Roztwór: 0,6%
  • Kąt oprysku: 80o-110o
  • Zalecany rozmiar kropli: 80-120 μm
  • Ciśnienie: 0,3 mpa
  • Powierzchnia zabiegu (przy użyciu 1 litra preparatu Dergall): 1000-1300 m2

Sprzęt

Opryskiwacz dwuramienny
Jest to najbardziej wydajne i najbardziej komfortowe rozwiązanie do aplikacji produktu na fermach drobiu. Opryskiwacz dwuramienny może być zaprojektowany na dwa sposoby: z zamontowanym zbiornikiem lub może być podłączony do osobnego zbiornika umieszczonego poza kurnikiem. Opryskiwacze te zapewniają najszybsze, najbardziej precyzyjne, a co za tym idzie najmniej stresujące dla zwierząt nanoszenie produktu na powierzchnie poddane zabiegowi. Należy odpowiednio dostosować wysokość oraz kąt dyszy do usytuowania klatek. Niektórzy producenci opryskiwaczy oferują dopasowanie długości dyszy do potrzeb i wytycznych klienta. Należy używać dyszy płaskostrumieniowych o zużyciu cieczy 1.15 L na minutę.
Opryskiwacze ręczne
Opryskiwacz w formie lancy podłączony do zbiornika, w którym przygotowany jest roztwór roboczy. Taka forma opryskiwacza może być szybkim i efektywnym narzędziem do przeprowadzenia zabiegu w rękach sprawnego operatora. Przy tej formie aplikacji należy zwrócić szczególną uwagę by równo nanosić ciecz roboczą na powierzchnie poddane zabiegowi oraz mocno zadbać o bezpieczeństwo zwierząt z racji wysokiego ciśnienia cieczy wytryskującej z opryskiwacza.
Opryskiwacz plecakowy
Opryskiwacze plecakowe są powszechnie używane przez firmy DDD, są także dostępne w sklepach ogrodniczych lub rolniczych. Są niezwykle przydatne, gdy chcemy precyzyjnie nanieść ciecz roboczą w miejscach ciężko dostępnych. Opryskiwacze te doskonale sprawdzą się na małych fermach, bądź w przydomowych kurnikach. Nie są polecane jednakże do przeprowadzania zabiegów w dużych hodowlach drobiu. Należy użyć dyszy płaskostrumieniowej, o wydatku cieczy 0,8-1,2 litra na minutę, z ciśnieniem wyjściowym 0,3 - 0,6 MPa.

NIE NALEŻY UŻYWAĆ opryskiwaczy ULV. Zamgławiacze ULV wytwarzają zbyt małe krople, które mogą wpłynąć negatywnie na efektywność zabiegu.

Zawsze używaj CZYSTEGO sprzętu do przeprowadzenia zabiegu. Jeśli przed przeprowadzeniem zabiegu z użyciem preparatu Dergall, uprzednio sprzęt został użyty do aplikacji insektycydu bądź dezynfektantu, należy go starannie oczyścić z wszelkich pozostałości, które mogłyby znacząco wpłynąć na efektywność zabiegu preparatem Dergall.

Zabiegi prewencyjne

“Lepiej zapobiegać niż leczyć!”

Przeprowadź zabieg przed wprowadzeniem nowego stada do hodowli, by wyeliminować populację szczątkową roztoczy. Zapewnienie temperatury adekwatnej do odpowiedniego funkcjonowania hodowli, stymuluje roztocza do opuszczenia zakamarków, w których się ukrywają.

 

Następnie przeprowadź zabieg zgodnie z protokołem.

 

Dermanyssus gallinae ma wykładnicze tempo wzrostu populacji, jest zatem konieczne, by zwalczać początkową populację. Zabiegi prewencyjne opóźniają moment wzrostu populacji pasożytów, który może prowadzić do strat ekonomicznych.

 

Dergall® wykazał podczas testów 100% skuteczności nawet wobec opornych szczepów ptaszyńca kurzego.
DERGALL® może być stosowany jako samodzielny środek zwalczający ptaszyńca kurzego, lub może być łączony z innymi rozwiązaniami.

Procedura przeprowadzenia zabiegu

Sposób nanoszenia

Oprysk w obecności ptaków jest rekomendowanym sposobem nanoszenia preparatu Dergall we wszystkich rodzajach hodowli.

Dergall powinien być nanoszony w stężeniu 0,6% (6ml preparatu Dergall/ 1 litr wody z kranu), stosując dawkę 130 ml/m2 roztworu roboczego.

Zabieg należy przeprowadzić po zmroku, kiedy ptaki są spokojne, a roztocza najbardziej aktywne.

Preparat należy nanosić na wszelkie miejsca bytowania pasożyta, używając opryskiwaczy ręcznych, bądź mechanicznych.

Oprysk

Zabieg należy przeprowadzić po zmroku. Dergall należy nanosić w stężeniu 0.6%, na całe wyposażenie kurnika: gniazda, budki lęgowe, wszelkie szczeliny i zakamarki, pasy transmisyjne oraz grzędy.

Oprysk uzupełniający powinien być przeprowadzony po 5-7 dniach.

Chów klatkowy – sposób aplikacji preparatu Dergall:

Użyj kalkulatora, aby prawidłowo obliczyć całkowitą powierzchnię, na którą należy nanieść produkt: ściany podłogi, klatki itp. Użyj kalkulatora

Pamiętaj: użyj roztworu preparatu Dergall o stężeniu 0.6% i nanieś go na każdy metr kwadratowy kurnika (nanoś preparat w obecności ptaków) stosując dawkę 130 ml roztworu roboczego na każdy metr kwadratowy powierzchni.

Chów ściółkowy / wolny wybieg

Oblicz całkowitą powierzchnię hodowli. Nanieś 130 ml lub więcej cieczy roboczej na każdy metr kwadratowy powierzchni, mocząc dokładnie zakażoną powierzchnię – miejsca bytowania ptaszyńca kurzego: elementy konstrukcyjne oraz wyposażenie hodowli, gniazda i budki lęgowe, wszelkie szczeliny i zakamarki, pasy transmisyjne i grzędy. Preparat nanosić w obecności zwierząt.

Zabieg uzupełniający

By zachować minimalny poziom infestacji, preparat należy stosować profilaktycznie co 30 dni. W przypadku wzrostu populacji ptaszyńca, Dergall należy stosować w krótszych interwałach: 2-3 tygodnie.

 

W przypadku ferm specjalizujących się w przemysłowej produkcji jaj lub innych hodowlach przemysłowych, gdzie występuje wysokie ryzyko epidemiologiczne, by zachować wysoki poziom bezpieczeństwa biologicznego, zaleca się stosowanie Dergall raz w miesiącu.

Krytyczne punkty kontroli

Przed zabiegiem
  1. Zapoznaj się dokładnie z zagadnieniem oraz z możliwymi poziomami zakażenia ptaszyńcem kurzym.
  2. Dowiedz sie jak wygląda problem ptaszyńca kurzego na fermie rozmawiając z pracownikami obsługi oraz lekarzem weterynarii.
  3. Przygotuj najlepsze rozwiązanie dla danego obiektu, biorąc pod uwagę kształt budynku, wiek stada, zdrowie i wydajność ptaków. Kluczowa również jest wiedza dotycząca preparatu Dergall.
  4. Oszacuj poziom zakażenia ptaszyńcem:
    • oceń poziom infestacji
    • sprawdź wszystkie zakamarki, w których ptaszyniec kurzy może bytować we wszystkich stadiach rozwoju (nimfy, osobniki świeżo po żerowaniu, osobniki trawiące pobraną krew)
    • sprawdź bieżące parametry produkcyjne w hodowli – procent nieśności, ilość pękniętych jaj, przeciętna waga jajka, ilość upadków ptaków
    • na podstawie zebranych informacji, rozpocznij procedurę przeprowadzenia zabiegu preparatem Dergall
    • monitoruj poziom zakażenia stada od momentu wprowadzenia młodych kurek do hodowli.
  5. Kluczowe parametry, które optymalizują zabieg to: dawka stosowania (zależna od poziomu zakażenia – 100 -130 ml na metr kwadratowy) oraz odpowiednie ciśnienie wydatku cieczy z opryskiwacza.
Po zabiegu
  1. Następnego ranka oceń skuteczność nocnego nanoszenia (8-12 godzin po aplikacji):
    • przyjrzyj się opryskanym powierzchniom – klastety (skupiska unieruchomionych, nieaktywnych roztoczy)
    • przyjrzyj sie ptakom – zauważalne nieaktywne pasożyty
  2. Kilka dni po przeprowadzonym zabiegu oceń współczynnik nieśności oraz przeciętną wagę jajek. W przypadku ciężkich postaci zakażeń ptaszyńcem współczynnik nieśności może spaść i średnia waga jajka może także być niższa. Dlatego porównaj powyższe parametry przed i 7 dni po zabiegu.
  3. Na podstawie zebranych danych wprowadź program zapobiegania i zwalczania ptaszyńca kurzego w Twojej hodowli. Skontaktuj się w tej sprawie z przedstawicielem ICB Pharma.
Kontakt